Správa o činnosti Sekcie pre najnovšie dejiny za roky
1996 – 2000



Ľubica KÁZMEROVÁ



Vážené dámy a páni!

Predpokladala som, že bilancovanie XII. zjazdu Slovenskej historickej spoločnosti pôsobiacej pri SAV a tiež Valné zhromaždenie spoločnosti sa tak, ako väčšina výročných stretnutí na začiatku ešte stále nového milénia ponesie v znamení myšlienky ako sme zavŕšili, resp. čomu sme venovali dominantnú pozornosť v posledných rokoch minulého storočia, ktorého sme "čulými" pamätníkmi.

Teda, akými aktivitami sa zapísala sekcia nových a najnovších (slovenských) dejín do posledných rokov minulého storočia. Zo širokého spektra činností sekcie sa pokúsime vybrať tie, ktoré v tom ktorom roku zaznamenali aj podstatnejší vedecký či spoločenský ohlas.

Prvý rok činnosti sekcie pod vedením Dr. V. Bystrického, riaditeľa Historického ústavu SAV, sa niesol hlavne v znamení troch konferencií, pričom tie, ktoré uvediem ako prvé dve, boli medzinárodnými konferenciami. V apríli 1996 to bola konferencia Politické perzekúcie na Slovensku v rokoch 1948 - 1953 a v novembri 1996 Krízy režimov sovietskeho bloku v rokoch 1948 - 1989. Ďalšou významnou konferenciou, na ktorej sa výrazne podieľali členovia sekcie bolo dvojdňové podujatie Slovensko v rokoch prvej svetovej vojny.

Z významných podujatí v roku 1997, ktorých koordinátormi boli členovia sekcie, vyberáme konferenciu Veľká Británia a stredná Európa v rokoch 1867 - 1941 (koordinátor Dr. D. Kováč). Konferencia sa konala v Bratislave v októbri v uvedenom roku. Ďalej konferencia Vyhnanie a odsun z Československa 1945 - 1947, s podtitulom Východiská, plány, realizácia, porovnanie. Koordinátorkou konferencie z októbra 1997 s miestom konania v Bratislave bola Dr.  E. Ivaničková. A do tretice významné konferencie, ktorých koordinátormi boli členovia sekcie uzatvára za rok 1997 Dr. M. Barnovský podujatím, ktoré sa odohralo v Brne s názvom Česi a Slováci v rokoch 1948 - 1967.

Roku 1997 na stránkach denníka Pravda, resp. v jej sobotňajšej prílohe začal vychádzať seriál venovaný osobnostiam politického a kultúrneho života XX. storočia na Slovensku. Pokračovanie seriálu prekročilo milénium. Pod novým názvom a s novým obsahom Z histórie Slovenska: Ľudia a udalosti sa články uchádzajú aj v roku 2001 o priazeň čitateľskej obce. Na tomto mieste je dôležité uviesť koordinátorku projektu popularizujúceho históriu Dr. N. Krajčovičovú. Teší aj informácia, podľa ktorej by príspevky uverejňované v denníku Pravda mali dostať knižnú podobu.

Forma seriálov patrí medzi najčastejšie spôsoby popularizácie historickej problematiky. Okrem už spomenutých článkov v Pravde, s menami členov sekcie sa stretávame opäť v denníku Práca, ale tiež napr. v mesačníku Slovenského plynárenského priemyslu Modrý plameň. Neprehliadnuteľné miesto prináleží ďaľšiemu médiu a síce filmu. Scenár k pätici dokumentárnych filmov o J. Lettrichovi, M. Hodžovi, V. Šrobárovi, I. Dérerovi a Š. Janšákovi pripravila pre Slovenskú televíziu Dr. A. Bartlová. Dr. Bartlová získala v roku 2000 Cenu SAV za popularizáciu najnovších vedeckých poznatkov. Cenou SAV bola tiež odmenená dvojica autorov Dr. M. Barnovský a Dr.  J. Pešek za publikáciu Pod kuratelou moci. Cirkvi na Slovensku v rokoch 1953- 1970 (Bratislava, Veda 1999).

Po narušení chronologického poriadku vo výpočte najzaujímavejších aktivít sekcie novších a najnovších dejín si dovolím upozorniť aspoň na knižnú tvorbu niektorých členov sekcie za rok 1997 a síce prácu D. Kováča Slováci a Česi, J. Žatkuliaka Prameny k dějinám československé krize 1967 - 1970 a S. Michálka Ján Papánek za vojny Edvardovi Benešovi (výber z dokumentov 1939 - 1945).

Medzi dôležité aktivity členov sekcie "v osmičkovom roku 1998" patrila aktívna účasť na pražskej konferencii v októbri uvedeného roku, venovaná Československu 1918 - 1938. Osudy demokracie ve střední Evropě a tiež novembrová konferencia Milan Hodža a slovenská otázka v 30. a 40. rokoch minulého storočia. Dr. I. Kamenec, Ing. M. Fabricius a Dr. Ľ. Kázmerová boli spoluautormi publikácie Trenčín. Vlastivedná monografia 2., ktorá sa dostala na knižný trh roku 1998, (získala cenu Slovenskej muzeálnej spoločnosti). Sekcia sa podieľala na prezentácii publikácie J. Peška Odvrátená tvár totality, s vročením 1998.

Ostatný a posledný rok XX. storočia môžeme, vzhľadom na počet a podiel členov sekcie novších a najnovších dejín SHS na vzniku publikácií a síce druhého zväzku Kroniky Slovenska a Kroniky XX. storočia z Vydavateľstva Fortuna Print, označiť vo vedecko-popularizačnej činnosti aj za roky kroník. I keď pri cenovej dostupnosti, či skôr nedostupnosti pre širšiu verejnosť pravdepodobne naďalej patrí výraznejšia úloha už spomenutým denníkom a mesačníkom akým bola Historická revue či je súčasná História (revue o dejinách spoločnosti). Nuž, ale hodnotenie takéhoto charakteru nepatrí do správy o činnosti sekcie. A tak na záver v hodnotení uplynulých dvoch rokov nemožno zabudnúť na publikácie Dr. Ľ. Liptáka Storočie dlhšie ako sto rokov a Dr. I. Kamenca Hľadanie a blúdenie v dejinách.

Vo výpočte činnosti členov sekcie by sme mohli pokračovať nepochybne záslužnou prednáškovou činnosťou, zameranou do radov učiteľov dejepisu, študentov i žiakov. Pritom počet prednášok za uvedené obdobie vysoko presiahol číslo 200. Nevyčíslime ani účasť členov sekcie na rozhlasových či televíznych diskusiách, ktoré sa stali už akousi samozrejmosťou, pretože by na to nestačil čas vyhradený pre jeden príspevok s názvom Správa za sekciu novších a najnovších dejín SHS. Zámerne ich vynechávame. Napriek tomu však prosím kolegov, aby sa v diskusii vyjadrili k iným, podľa nich podstatným aktivitám, o ktorých sekcia nezískala informácie a preto sa im v správe nemohla venovať.



späť